Levice doma pokorili Žilinu

V 29. kole basketbalovej extraligy Levičania potvrdili svoju domácu úspešnosť, kde doteraz prehrali iba jediný zápas. Nad nováčikom so Žiliny vyhrali 95:88.

Jozef Vojtek prispel 18 bodmi.Jozef Vojtek prispel 18 bodmi. (Zdroj: Patrik Štrba)

Astrum Levice - Váhostav-SK Žilina 95:88 (53:36). V zápase proti Žiline sa v levickom drese v základnej zostave neobjavil ani jeden domáci hráč. Mike Bernard svojim prvým košom v domácej hale poslal žlto-zelených v 3. min. do vedenia 5:3, v šiestej vyrovnával smečom na 9:9. Po následnom Vojtekovom smeč brali hostia time-out, ale po ňom trafil za tri body Toroman a bolo 14:9. Ku koncu štvrtiny sa k slovu dostal aj Lutovský (20:13), posledné slovo patrilo Toromanovi, ktorý trojkou upravil na 20:15.
Druhé dejstvo načal ďalšou presnou strelou spoza oblúka Rišo Klein, tak isto zabodoval aj hosťujúci Hofferica, ale domáci kapitán ukázal presnú ruku opäť (29:18). V tretej minúte si hostia opäť vyžiadali oddychový čas. Djurkovič s Futom síce zabodovali ale domáci boli v týchto fázach veľmi efektívni, v útoku predvádzali pestrú hru a skóre utešene narastalo. Pred koncom polčasu dal svoju tretiu trojku Klein a po brejkoch Toromana a Lutovského odchádzali Levičania do šatní s pohodlným náskokom.
Druhý polčas však domáci basketbalisti nezvládli. V Žilinskom drese sa postupne začal ukazovať Carter, ktorý si okrem 31 bodovo pripísal aj 16 doskokov a deväť získaných faulov. Pre hráčov v žlto-zelenom drese bol prakticky nebrániteľný. Po Stojanovičovej trojke z 9. min. bolo 63:55, ale Peter Seman parádnou trojkou s klaksónom zvýšil na dvanásťbodový rozdiel (70:58).
Štvrtá časť hry priniesla celkom zaujímavý basketbal. Na jej začiatku dal dva body Lutovský aj Seman, ale Carter bol neudržateľný a v 5. min. znížil na 80:71. To už reagoval oddychovým časom aj domáci tréner Ivan Stanišak. Žilina sa nevzdávala a cítila šancu. Asi rozhodujúcim momentom v týchto fázach boli dve trojky Peťa Semana, v závere sa už faulovalo a Levičania si víťazstvo postrážili.

R Ženiš, Hančík a Kuzmiak, 1800 divákov.
TH: 19/15 - 39/26, trojky: 10 - 4, fauly: 28 - 18, štvrtiny: 23:15, 30:21, 17:22, 25:30
ASTRUM: Toroman 19, Vojtek 18, Seman 14, Koštomaj 9, Bernard 8 (Lutovský 14, Klein 13).
VÁHOSTAV: Carter 31, Tilandy 14, Djurkovič 14, Stojanovič 6, Závodný 3 (Hofferica 9, Futo 5, Kosa 4, Podhorský 2).

Dôležité trojky Semana, Stanišaka trápia zranenia

Mužom na správnom mieste bol v sobotu večer nestarnúci Peter Seman. Levický krídelník v druhom polčase, v ktorom sa domácim nedarilo, bojoval ako lev, v poslednej štvrtine zaznamenal dve dôležité trojky, jednou aj uzavrel tretie dejstvo.

Trojky ma naštartujú
„V prvom polčase to bolo dobré, hrali sme svoju hru, súpera sme dobre bránili a ten sa dostával ťažko do striel a dokázali sme si vypracovať solídny náskok. Druhý polčas už nebol podľa našich predstáv. Trošku sme poľavili, bolo to rozhárané, na Cartera sme skúšali obranu aj viacerí, ale dnes mu to išlo. Žilina vďaka nemu postupne skresávala náskok, ale chvalabohu sme to udržali a vyhrali,“ povedal po stretnutí autor štrnástich bodov.

Skvelý trojkový pokus vyšiel Semanovi v samom závere tretej periódy, keď s klaksónom padla lopta od dosky do koša. „Takéto strely určite hráča naštartujú, snažili som sa čo najviac pomôcť mužstvu. Keď to padá, radi sú aj diváci, hala burácala aj tentokrát a som naozaj rád, že sme vyhrali,“ uzavrel Seman.

Bol to ťažký zápas
Tréner Levíc Ivan Stanišak bude mať zrejme plnú hlavu starostí. Zápas proti Žiline nedohral Rišo Klein a tréner domácich po zápase povedal, že s kapitánom žlto-zelených to nevyzerá práve najlepšie.

Levický lodivod bol spokojný len s prvým polčasom. „Hrali sme výborne, dostávali sme do protiútokov, ktoré sme aj úspešne zakončovali a to je to, čo som hovoril ešte na pred začiatkom súťaže. Aj vďaka týmto situáciám sme si dokázali vypracovať osemnásťbodový náskok, myslím, že úplne zaslúžene,“ povedal tréner Levíc. „V druhom polčase sa stali neuveriteľné veci, ktoré nemôžem komentovať. Žilina hrala veľmi agresívne, my sme museli reagovať podobne aj preto sa nám vyfaulovali až traja hráči. Treba povedať, že hráči siahli na dno síl, aby tento ťažký zápas vyhrali.“

Nejasno v zostave
V stredu cestujú Levičania do Handlovej, ktorá prekvapujúco vyhrala v Bratislave s Interom. „Pôjdeme tam ako do každého iného zápasu. S cieľom hrať poctivo v obrane a premieňať naskytnuté šance. Domáci mali určitú krízu, ale tá je už minulosťou. Majú veľmi dobre zložené mužstvo.“ Trénera však trápi maródka hráčov. „Máme veľa zranených hráčov. Neviem, či bude môcť nastúpiť Aďo Červenka, v jeho prípade čakáme na výsledky magnetickej rezonancie, dnes sa zranil Klein, ktorý mi povedal, že to nie je dobre. Zranení hrajú aj Koštomaj, Denis Toroman dokonca tretí zápas. Uvidíme, ako to nakoniec bude a v akej zostave nastúpime,“ dodal na záver tréner Levíc Ivan Stanišak.