V infarktovom zápase sa zrodil postup Levíc

Basketbalová horúčka v Leviciach pokračuje. Po šokujúcom priebehu celej série, keď už Levice prehrávali 0:2 na zápasy, sa karta obrátila. Do semifinále postúpili žlto-zelení. Tí v rozhodujúcom zápase zdolali doma Handlovú o tri body.

Levičan Toroman, stíhaný Kozlíkom z Handlovej.(Zdroj: Patrik Štrba)

Basketbalová horúčka v Leviciach pokračuje. Po šokujúcom priebehu celej série, keď už Levice prehrávali 0:2 na zápasy, sa karta obrátila. Do semifinále postúpili žlto-zelení. Tí v rozhodujúcom piatom zápase zdolali doma Handlovú o tri body.

Astrum Levice - MBK Handlová 75:72 (41:41). Úvodný rozskok rozhodujúceho zápasu vyhral Henderson, po Toromanových trestných hodoch a Hendersonovom smeči vyhrávali Levice 4:0. Kozlík potom vyrovnal na 4:4, Delič trojkou otočil na 5:7, ale potom prišiel očakávaný nástup žlto-zelených. Trojky Toromana a Hendersona znamenali vedenie Levíc 15:9, Delič ešte korigoval, ale v závere štvrtiny sa presadzoval Bernard, s klaksónom dal Seman trojku a bolo 27:17.
Na začiatku druhej periódy si Levice vypracovali solídny trinásťbodový náskok (30:17), ale potom Handlová pridala v obrane a hostia sa pomaličky doťahovali. Barišič v 8. min. znížil na 37:36 a domáci tréner František Rón si bral oddychový čas. Po ňom pridali po dva body Bernard a Delič (39:38), Madaj trojkou otočil, ale Seman pol minúty pred polčasom trojkou vyrovnal na 41:41.
V tretej štvrtine sa lámal chlieb. Toroman dal najskôr trojku, ale bodovo odpovedali aj hostia. Henderson dal v 6. min. na 51:46, ale Barišič šiestou trojkou Handlovej korigoval. Tri minúty pred koncom tretej periódy premenil dva trestné hody Seman (53:51), potom už kôš ani na jednej strane nepadol.
Šokujúci priebeh mala posledná časť hry. Levičania pokazili niekoľko sľubných útokov, trojka Madaja a dva trestné hody Nubera z 3. min. znamenali vedenie Handlovej 56:59. František Rón si vyžiadal oddychový čas, ale Gavlákovi padla ďalšia trojka. Dva body pridal aj Madaj a v 6. min. na tabuli svietilo 62:68. Po ďalšom Rónovom oddychovom čase prišli chvíle Englisha. Ten premenil za sebou dve parádne trojky a vyrovnal na 70:70. Štyridsať sekúnd pred koncom znížil Madaj na 73:72. O pol minútku trafil oba trestné hody aj Koštomaj (75:72). V závere ešte nebezpečne vystrelil spoza oblúka Golian, ale jeho pokus skončil na obruči a v levickej hale sa mohol oslavovať postup medzi štyri najlepšie mužstvá extraligy.

R J. Janáč, Pipíška, Tomašovič, TH: 30/22 - 9/7, trojky: 7 - 9, fauly: 16 - 24, 2300 divákov.
Štvrtiny: 27:17, 14:24, 12:10, 22:21, stav série 3:2, do semifinále postúpili Levice.
ASTRUM: English 16, Henderson 14, Bernard 12, Toroman 12, Červenka 0 (Koštomaj 12, Seman 5, Klein 2, Vojtek 2).
MBK: Barišič 17, Delič 15, Kozlík 4, Gavlák 3, Miloševič 3 (Madaj 15, Nuber 8, Golian 7).

HLASY TRÉNEROV
František Rón, tréner Levíc: „Áno, vyhrali sme možno so šťastím, ale tomu treba ísť naproti. Keby sme vyhrať nechceli tak by to bolo naopak. Dôležité bolo, že sme sa nevzdávali ani v tom momente, keď Handlová asi štyri minúty pred koncom vyhrával o šesť bodov. Som rád, že sme postúpili a sezóna sa pre nás ešte neskončila. Dnes bola opäť skvelá atmosféra, hráči to znovu cítili a siahli na dno síl, aby zápas otočili. Na konci pri time som hráčom hovoril, aké akcie treba zahrať. Zobral to na seba Mike English, premenil obe trojky a vrátil nás do zápasu. Treba ale povedať, že boli aj úseky hry, kedy stratil lopty, ale ukázal sa ako hráč, ktorý nechce prehrávať.

Ľudovít Smačko, Handlová: „My sme si to prehrali v treťom zápase. V Leviciach hrali domáci slabo, my ešte slabšie. Ak by sme podali taký výkon ako dnes, vyhráme o dvadsať bodov. Prišla však strata koncentrácie, v ďalších zápasoch sme neboli tak strelecky úspešní, Levice to dotiahli do piateho zápasu, v ktorom to bolo hlavne o šťastí. Aj tu sme pred koncom vyhrávali o šesť bodov, ale English podľa mňa dvoma šťastnými trojkami vyrovnal a domáci potom otočili zápas. Nič sa nedá robiť, taký je šport, ale myslím si, že dnes sme neboli horším mužstvom. Leviciam však želám v ďalších zápasoch všetko dobré.“