Kalná hostila amatérske vodácke preteky

Pred týždňom v sobotu sa v Kalnej nad Hronom zišli vodácki prívrženci už na IX. ročníku amatérskych vodáckych pretekoch Granus Cup – Hronský pohár, súčasťou ktorého boli aj preteky rafterov M SR, IV. kolo.

(Zdroj: LESANA URBANCOVÁ)

KALNÁ NAD HRONOM. Hladinu Hrona rozvírila vyše stovka pádiel pretekárov z celého Slovenska no aj zopár už tradičných hostí z Maďarska.

V kayakcrosse skákali zo štartovacej rampy

Granus Cup je amatérsky pretek, ktorého sa môže zúčastniť každý, kto ovláda jazdu na kanoe /C2/ alebo kajaku /K1/. Kanoisti si zmerali sily v kategóriách C2 muži, C2 ženy, C2 mix /muž a žena/ a C2 mládež na jednoduchej slalomovej trati. Kajakári súťažili v disciplíne kayakcross a to v dvoch kategóriách – muži a ženy. V kayakcrosse bojovali trojice kajakárov na slalomovej trati pozostávajúcej skokom do vody zo štartovacej rampy, slalomom medzi bójkami, povinnými dotykmi banerov a eskimáckym obratom. Súťaží sa vyraďovacím spôsobom, kde najlepší postupujú do ďalších kôl a postupne až do finále.

Súčasťou boli aj M SR v raftingu

Tento rok sa ku Granus Cup-u pridružili aj preteky rafterov - IV. kolom majstrovstiev SR v raftingu. Tí pretekali v kategóriách R6 (6-členná posádka) a R4 (4-členná posádka) na 7,5 km trati Kalná – Turá, kde ich najprv potrápili plytčiny spôsobené dlhodobým suchom a potom stojatá voda priehrady MVE Turá. Po vyhlásení výsledkov a ocenení víťazov sa rozpútala večerná zábava v podaní hudobných skupín. Príjemnú muziku spestrovala aj videoprojekcia s fotkami a videami z tohtoročných vodáckych akcií.

Prvenstvá v kategóriách

V kategórii C2 muži zvíťazil K. Marton s L. Balajom, v kategórii C2 mix vyhrali S. Suchalová s J. Suchalom, v kategórii C2 mládež 15 vyhrali A. Šebeňová s V. Orságovou, v kategórii C2 ženy zvíťazili A. Paučová s L. Dugasovou a v kategórii K1 muži zvíťazil J. Dudáš. V M SR v raftingu IV. kolo zvíťazili v kategórii R6 muži vodáci z BVS Bratislava, v kategórii R4 muži vyhrali BVS Bratislava a v kategórii R4 ženy prvenstvo získali vodáčky z tímu Vopičky.

Prioritou je stretnutie ľudí

Aj keď je Granus Cup vodácky pretek, dôležitejšie ako boj o víťazné priečky, je stretnutie ľudí, ktorí majú radi vodu. Toto je filozofia celej akcie a takúto atmosféru bolo cítiť aj medzi jej účastníkmi, ktorí sa navzájom povzbudzovali a výborne sa bavili. Organizátorom akcie bol VK Hron z Kalnej nad Hronom v spolupráci s obcou Kalná, požičovňou lodí, vodáckou cestovnou kanceláriou a ďalšími subjektmi, ktoré o rok opäť pripravia, tentoraz jubilejný X. ročník Granus Cap-u.