Levice vyhrali aj druhý zápas nadstavbovej časti Mattoni NBL

Dôležité víťazstvo v boji o siedmu priečku nadstavby A2 Mattoni NBL vybojovali Levičania vo Svitavách, keď v zápase ani raz neprehrávali a dokázali odolať tlaku domácich v druhom polčase zápasu.

(Zdroj: Mário Bočák)

Dôležité víťazstvo v boji o siedmu priečku nadstavby A2 Mattoni NBL vybojovali Levičania v českých Svitavách, keď v zápase ani raz neprehrávali a dokázali odolať tlaku domácich v druhom polčase zápasu.

SVITAVY - ASTRUM LEVICE 76:82 (13:22, 21:16, 22:25, 20:19)

Astrum vstúpil do zápasu veľmi sebavedomo a to pozitívne ovplyvnilo jeho výkon počas celého stretnutia. Namotivovaných domácich to trochu vyviedlo z miery a poriadne dlho hľadali cestu cez výborne pracujúcu defenzívu zeleno-žltých.

Skóre zápasu otvoril trojkou Rišo Grznár, pod košom sa k nemu pridal Salih Nuhanovič a v 4.minúte za stavu 3:9 bral domáci tréner Rúžička prvý oddychový čas.

Ten však domácim nepomohol, v útoku boli bezradní a v 6. minúte to bolo 3:14. To už bral domáci tréner druhý „time-out“ a až po ňom sa domáci tím dokázal konečne presadiť. Naštartoval ho rozohrávač Deloach, Sýkora trafil trojku, posledné slovo v prvej desaťminútovke mal však Vojtek, ktorý dal loptu do koša na stav 13:22.

Levičania nezachytili vstup do druhej štvrtiny a až príliš ľahko stratili náskok z úvodu stretnutia. Domáci tím výrazne ožil, v 13. minúte znižoval Moravec na 22:25, zeleno-žltí však dokázali odvrátiť tento nápor a výborný Jeremy Simmons natiahol vedenia na 24:31.

Domáci však bojovali, snažili sa o obrat v skóre, Mróz znižoval na 34:36, posledné slovo v prvom polčase mal však Willie Kemp, ktorý šikovne upravil na 34:38.

Druhý polčas nezačal pre hostí vôbec dobre a Deloach už po desiatich sekundách hry znižoval košom a premeneným trestným hodom na 37:38. Astrum však zvládal skvelo kľúčové momenty stretnutia, Rišo Grznár trafil trojku aj dvojku, pod košom sa presadili Nuhanovič so Simmonsom a Levičania natiahli vedenie na 39:47.

Ďalší dôležitý moment napínavého stretnutia prišiel vo chvíli, keď sa rozstrieľal najlepší trojkár českej ligy Pavel Miloš a v 27.minúte vyrovnával na 56:56. Následne mohol poslať prvýkrát do vedenia domácich Deloach, zahodil však oba trestné hody a domáci tím posledné tri minúty tretej desaťminútovky neskóroval.

Levičania to okamžite využili a keď v samotnom závere tejto časti hry získal výborne pracujúci Tomáš Mrviš loptu pri rozohrávke domácich a posunul ju na trojku Kempovi, natiahol kapitán hostí vedenie Astrumu na 56:63.

Levičania hrali na hranici rizika, traja pivoti mali po tri osobné chyby, napriek tomu však odvádzali na oboch stranách palubovky výbornú robotu.

Astrum si udržiaval počas poslednej desaťminútovky 7- až 9-bodový náskok. Tri minúty pred koncom zápasu musel po dvoch prísne posúdených situáciách opustiť palubovku pre piaty faul Salih Nuhanovič, Levičania ale zvládli koncovku a zo Svitáv si odniesli dôležité víťazstvo.

Povedali po zápase:

Ladislav Lutovský, asistent trénera Levíc: „Sme veľmi radi, že sme zvládli tento náročný zápas a zvíťazili sme. Po dobrom úvode sme v druhej desaťminútovke trochu spanikárili a domácich vrátili do hry. Krok po kroku sme sa však vrátili späť k našej hre a aj napriek tomu, že naši pivoti mali problémy s osobnými chybami a nemohli hrať dostatočne agresívne, zvládli sme koncovku zápasu veľmi dobre.

Lubomír Rúžička, tréner Svitáv: „Gratulujem Leviciam k víťazstvu, viedli viac ako 37 minút takže bolo zaslúžené. My sme sa po zlom začiatku dokázali vrátiť do zápasu, striedali sme však dobré úseky so slabšími. Mrzí ma, že náš nápor v koncovke neprišiel, mohlo to byť dramatickejšie, napriek tomu ďakujem môjmu tímu za bojovný výkon. Levice ukázali, že majú skúsený tím, ktorý je momentálne v psychickej pohode a to potvrdili v kľúčových momentoch zápasu. Myslím si, že sú momentálne najlepším tímom v A-2 a verím, že to potvrdia aj v ďalších zápasoch.“

QANTO: Mróz 19, Deloach 15, Miloš 12, Macela 12, Sýkora 10. ASTRUM: Nuhanovič 16, Simmons 15, Kemp 13, Grznár 11, Mrviš 4 (Fields 10, Addison 7, Vojtek 4, Lehman 2, Nuber 0). Dvojky: 40/21 - 44/25. Trojky: 20/6 - 16/5. TH: 27/16 - 28/17. Fauly: 24 - 27. Doskoky: 32 - 34. Divákov: 400.