Doba bronzová je späť. Vrátili ju mladí remeselníci

Vyše tritisíc rokov ležali v zemi. Podľa archeologických nálezov teraz budúci zlatníci a kováči vyrobili originálne repliky. Sú na nerozoznanie od pôvodných súčastí.

Repliku bronzového panciera vyrobil budúci kováč Dano Klucha. Bojovník z Čaky podobný pancier nosil pred 3300 rokmi.Repliku bronzového panciera vyrobil budúci kováč Dano Klucha. Bojovník z Čaky podobný pancier nosil pred 3300 rokmi. (Zdroj: (SSUŠ))

ČAKA, LEVICE. Zvyšky bronzového panciera bojovníka z Čaky či šperky Kňažnej z Dedinky čakali približne 3300 rokov v mohylách, kým ich objavia archeológovia. Študentom poslúžili na zhotovenie originálnych replík.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na ceste ku svetlu sveta im pomohla náhoda. Pri hľadaní témy na stredoškolskú odbornú činnosť sa študenti z ústrižku článku dočítali o archeologických výskumoch, ktoré boli v 50. rokoch v Čake a Dedinke. Dostali sa až ku knihe Čakanskí bronzoví bojovníci od regionálneho historika Miroslava Piusa. Opísal v nej bohaté nálezy z mladšej doby bronzovej.

SkryťVypnúť reklamu

dsc_7983_r4726_res.jpg

Bojovník z Čaky. FOTO: (SSUŠ)

Bojovník a kňažná

Kreslenie, modelovanie a napokon zručnosť pri opracovávaní výrobkov. Toto všetko museli preukázať študenti pri zhmotňovaní histórie do súčasnosti. Vychádzali pritom z nepatrných úlomkov, ktoré sa našli v Čake a v šesť kilometrov vzdialenej Dedinke v okrese Nové Zámky. V 50. rokoch tam archeológovia robili výskumy.

Po polstoročí regionálny historik Miroslav Pius vo svojej knihe okrem iného napísal: „Pred 1400 rokmi p. n. l. sa nasťahovalo na brehy Hrona neznáme etnikum, ktoré už poznalo výrobu bronzu a malo ochočeného koňa. Mohylový ľud pochovával svojich mŕtvych pod mohylami a ich telá spaľoval na vysokých hraniciach. Takéto mohyly tento ľud postavil aj v Čake, Kolte a Dedinke.“

Najvýznamnejšou archeologickou vykopávkou v mohyle v Čake sú zvyšky bronzového panciera, ktorý mal na sebe mŕtvy náčelník. „Pancier je z tepaného bronzového plechu, vo dvoch radoch sú aplikované nity, na čelnej strane je nimi prichytený ozubený plechový pás. Na prsiach sa nachádzajú dva bronzové terče. Pancier pozostával z prednej a zadnej časti,“ opisuje.

SkryťVypnúť reklamu

Podobne vzácny nález pochádza aj z Dedinky. „Našlo sa tu viac ako sto bronzových šperkov a súčastí odevu, ktorý bol identifikovaný ako slávnostný dievčenský kroj dcéry náčelníka alebo kňaza,“ približuje. Pretože hrob tohto dievčaťa bol mimoriadne bohatý, archeológovia ju nazvali Pani z Dedinky.

dsc_7904_r6353_res.jpg

Kňažná z Dedinky. FOTO: (SSUŠ)

„Zahraniční experti ju zaradili medzi jedenásť najznámejších žien staroveku. Stojí v jednom rade s manželkou egyptského faraóna Ramzesa II., chetitskej kráľovnej Peduhupy, čínskej princeznej Fu Hao a biblickej Debory. Preto jej hovoríme Kňažná z Dedinky,“ zdôrazňuje význam nálezu autor knihy.

Krk ženy zdobil náhrdelník, na rukách mala viacero náramkov, veľká spona spínala vrchný odev – plášť, ihlice spínali šaty. Na odeve boli našité bronzové gombíky, bronzové závesky zdobili šaty. V ruke držala vreteno a šidlo.

SkryťVypnúť reklamu

Tepali aj pozlacovali

„Bolo to vecou náhody,“ pridáva sa Dušan Zliechovec zo Súkromnej strednej umeleckej školy Hodruša – Hámre pre regionálne noviny MY Týždeň na Pohroní. Keď študenti hovorili so svojím majstrom o témach na stredoškolskú odbornú činnosť, pomohol im ústrižok z časopisu. V ňom sa písalo, že v 50. rokoch vykopali archeológovia na území obcí Čaka a Dedinka zbroj bronzového bojovníka a šperky kňažnej z mladšej doby bronzovej. „No a keďže na našej škole študujú umeleckí kováči a zlatníci, téma bola na svete,“ hovorí.

Nasledovali odborné konzultácie s Miroslavom Piusom a riaditeľom Archeologického múzea SNM Jurajom Bartíkom. Potom už bolo rozhodnuté. Daniel Klucha, študujúci odbor umelecké kováčstvo a zámočníctvo a Martin Šimek, študujúci zlatníctvo - strieborníctvo si povedali, že zhotovia originálne repliky zbroje bronzového bojovníka z Čaky a šperky Kňažnej z Dedinky.

Techniky a postupy výroby, ktoré použili pri výrobe, boli remeselne a materiálne náročné.

Kováč Dano Klucha sa snažil čo najvernejšie napodobniť originál. „Najväčší problém mu spôsobovala výroba kovového panciera, ktorý musel tepať dvakrát,“ opisuje, ako sa dostávali výrobky na svet. Pre zlatníka Maťa Šimeka bolo najťažšie zhotoviť modely, podľa ktorých sa odlievali bronzové šperky a následne pozlacovali.

Odobrili ich aj archeológovia

„V konečnom dôsledku vďaka remeselnej zručnosti sú obidve práce vyrobené kvalitne a sú zhodné s originálmi, ktoré sa používali v mladšej dobe bronzovej, čo potvrdil aj riaditeľ archeologického múzea,“ teší sa z výsledku.

Budúci remeselníci zhotovili svoje práce na vysokej úrovni, čoho dôkazom je postup do celoštátneho kola SOČ. O ocenenie sa budú uchádza v týchto dňoch aj na súťaži Top výrobok výstavy Mladý tvorca v Nitre.

Pre školu so 113-ročnou tradíciou je toto ďalším krokom vpred. „Chceme ukázať verejnosti, že študenti našich umeleckých odborov sú schopní vyrobiť originálne repliky archeologických artefaktov, ktoré sú staré 3300 rokov,“ dodáva D. Zliechovec. V súčasnej dobe škola vychováva žiakov umeleckých remesiel, ako sú pasiar, rytec kovov, zlatník klenotník a umelecký kováč.

MOHYLA V ČAKE

Čakanská mohyla bola situovaná na juhozápad od obce. Mala priemer 52 metrov, vysoká bola 10 metrov, možno aj viac. Jej základom bola stredová komora, do ktorej sa po spálení hranice uložili pozostatky mŕtveho. Na ňu sa postupne nanášala zem do ihlanovitého tvaru. Za niekoľko rokov sa nanieslo niekoľko plášťov, do ktorých sa postupne pochovávalo. Takto vznikla mohyla z hliny, piesku a kameňov. Mala tú istú funkciu ako pyramídy v Egypte: slúžila ako pohrebisko pre významných mŕtvych náčelníkov. Najvýznamnejšou archeologickou vykopávkou, ktorá sa našla v mohyle, sú zvyšky bronzového panciera náčelník. (MP)

MOHYLA V DEDINKE

Aj v Dedinke objavili archeológovia mohylu, v ktorej ležali osoby ženského pohlavia: deti a dievčatá. Našlo sa tu viac ako sto bronzových šperkov a súčastí odevu, ktorý bol identifikovaný ako slávnostný dievčenský kroj dcéry náčelníka alebo kňaza. Toto dievča dostalo od archeológov meno Pani z Dedinky. Zahraniční experti ju zaradili medzi jedenásť najznámejších žien staroveku. Stojí v jednom rade s manželkou egyptského faraóna Ramzesa II, chetitskej kráľovnej Peduhupy, čínskej princeznej Fu Hao a biblickej Debory. Preto jej hovoríme Kňažná z Dedinky. (MP)

Najčítanejšie na My Levice

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 598
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 533
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 811
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 013
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 968
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 641
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 6 505
  1. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  2. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  3. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  4. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  5. Juraj Kumičák: Kolaborant
  6. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  7. Peter Homola: Nájdený papyrus v slovenčine!
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Sabinov
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 764
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 522
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 385
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 165
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 375
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 348
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 131
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 424
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Levice, Želiezovce a Tlmače - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Levice

Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Na Ladislavovom Dvore vysadia nový sad.

Obyvatelia sa budú starať o stromy a kríky.


TASR
Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


Na ceste I/51 budú mať vodiči obmedzenia.

Vodiči budú mať obmedzenia.


  1. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  2. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  3. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  4. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  5. Juraj Kumičák: Kolaborant
  6. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  7. Peter Homola: Nájdený papyrus v slovenčine!
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Sabinov
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 764
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 522
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 385
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 165
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 375
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 348
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 131
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 424
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu