Cestovateľka: Kyjev je po nepokojoch bez zahraničných turistov

Počas rozlúčky s Kyjevom zažili naši turisti evakuáciu. Cestou domov sa dozvedeli o prestrelkách na územiach, ktorými prechádzali. Napriek tomu na metropolu Ukrajiny hovoria len chvály.

Kyjevsko-pečerská lavra.Kyjevsko-pečerská lavra. (Zdroj: Archív (AM))

turisticka-skupinka-s-natalkou_r5649_res.jpg

Slovenskí turisti s Natálkou.

LEVICE. Učiteľka Anka Maračková už niekoľko rokov počas prázdnin smeruje s malými skupinkami záujemcov poza naše východné hranice. Takto už spoznali Moskvu, Sankt Peterburg či Kyjev. Na Ukrajine a aj v Rusku, kde kedysi študovala, má veľa priateľov. Z nich sa na pár dní stávajú spoluorganizátori poznávacieho pobytu pre turistov zo Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvý júlový týždeň sa 10-členná skupina z Levíc a okolia pohla z Bratislavy vlakom smerom do Kyjeva. Neodradili ich ani komplikácie s dopravou počas vlaňajšieho výletu. Do Moskvy mali namierené po železnici, no kvôli nepokojom na Ukrajine a následnému obmedzeniu vlakov museli na poslednú chvíľu zháňať letenky.

SkryťVypnúť reklamu

Situácia v Kyjeve a neskôr na východe Ukrajiny sa začala dramatizovať koncom roka 2013. Vyvrcholila krviprelievaním.

Ani v súčasnosti nie je pokojnejšia. „Neodradilo nás to, lebo moji známi, ktorí žijú v Kyjeve, ma informovali, že mesto je pokojné a dokonca ešte krajšie, ako bolo. Takmer všetko zničené už opravili,“ priblížila Anka Maračková po návrate domov.

Kyjev bez zahraničných turistov

Po 28 hodinách strávených v spacom vagóne a piatich hodinách výmeny podvozkov na širokorozchodnú trať na hraniciach vystúpili v hlavnom meste. Všetkých omráčili horúčavy šplhajúce sa k štyridsiatkam, ktoré vraj mali v týchto končinách naposledy pred sto rokmi. Na stanici ich čakala Natália. Jej teta – Ukrajinka žijúca na Slovensku - je kamarátkou levickej učiteľky. Okrem nej im pri zabezpečovaní pobytu pomáhala aj Júlia, rodáčka z Kyjeva, ktorá pracuje v turistickom ruchu.

SkryťVypnúť reklamu

sucasny-majdan-nezaleznosti-v-pracovny-d_r2035_res.jpg

Súčasný Majdan nezaležnosti, kde sa odohrali nepokoje.

Napriek teplu slovenskí cestovatelia prešli množstvo múzeí a pamiatok. Vo viacerých ich vítali so slovami, že sú ich prvými zahraničnými návštevníkmi v tomto roku. Na úvod navštívili Múzeum vody, ktoré sa nachádza v susedstve známeho Majdanu nezaležnosti (Námestia nezávislosti). „Privítal nás zástupca riaditeľa a ukázal nám miesta, ktoré iní nevidia. Na záver sme ako darček dostali bezplatný vstup,“ približuje Levičanka. Múzeum bolo netradične situované – v starej vodárenskej nádrži, pod ktorou vyhĺbili zem. „V nej sa nám pred očami ukázal celý kolobeh vody v prírode – od bleskov, prameňa vody, vodopádov až po sladkovodné a morské ryby, ktoré sú na Ukrajine,“ opísala. Zaujímavosťou boli zachované drevené potrubia, ktorými voľakedy zásobovali Kyjev vodou z rieky Dneper.

SkryťVypnúť reklamu

Bohatá história

Videli aj Kyjevsko-pečerskú lavru, čo je najstarší kláštorný komplex Kyjevskej Rusi. Sídli v ňom kyjevský a ukrajinský metropolita pravoslávnej cirkvi. Tiež Michailovský kláštor – ten za socializmu úplne zbúrali, ale neskôr ho podľa pôvodných nákresov znova vybudovali.

Z pohľadu veku je najstarším chrámom na území Kyjeva Chrám sv. Sofie postavený v byzantskom štýle. Postaviť ho dal knieža Vladimír, ktorý prijal kresťanstvo.

V Múzeu ruského umenia videli diela najznámejších ruských a ukrajinských maliarov, v Múzeu histórie Kyjeva spoznávali minulosť Kyjevskej Rusi a v Múzeu jednej ulice sa ocitli v stredoveku na Andrejevskom spuske, ktorý symbolizuje mesto rovnako, ako Karlov most Prahu či Arbat Moskvu.

kostol-sv.-andreja-na-andrejevskom-spusk_r7482_res.jpg

Kostol. sv. Andreja na Andrejevskom spuske.

Ukrajinské tragédie

Dojímavá bola prehliadka Pamätníka obetiam druhej svetovej vojny so sochou vysokou 102 metrov pod názvom Rodina Mať, týčiacou sa nad Dneprom. „Tu sa odohrala najkrvavejšia bitka tejto vojny. Každý deň tu padlo 27-tisíc vojakov, spolu zahynulo milión vojakov. Voda v rieke bola červená od krvi,“ načrela do histórie, ktorú im vyrozprával lektor múzea. Vojny o Dneper sa zúčastnili štyri milióny ľudí a front sa tiahol 750 kilometrov.

Zážitkom bola aj návšteva v Múzeu Černobyľa, kde sa cez 3D projekciu návštevníci vrátili späť do roku 1986 – dva dni po výbuchu sa deti hrajú vonku a mestečko Pripjať sa chystá na oslavy 1. mája.

Naši turisti si mali možnosť pozrieť aj fotografie tých, ktorí boli zastrelení v čase nepokojov na Majdane. Vystavené sú v niektorých múzeách, na centrálnom námestí a priľahlej ulici, ktorá sa napája na toto známe kyjevské námestie.

Unikáty súčasnosti

Ku kurióznym miestam v meste určite patrí Múzeum záchodov. „Za opakovanú účasť sme tam dostali malý darček,“ smeje sa levická učiteľka, ktorú si zapamätali z návštevy spred dvoch rokov.

Jeden večer strávili v delfináriu a ďalší v katolíckom kostole na koncerte Kyjevského komorného orchestra. Kurz ukrajinskej hrivny bol taký priaznivý, že sa do zvukov chrámovej hudby mohli zahĺbiť z prvého radu.

Dožičili si tiež plavbou loďou po Dnepri. Aj pri pohľade na mesto z rieky mohli naši turisti potvrdiť, že prívlastok „zelený“ Kyjevu právom patrí.

pohlad-na-zelene-mesto_r8772_res.jpg

Pohľad na zelené mesto.

Dva svety

Podľa Anky Maračkovej sa Kyjevčania zabávajú, no na druhej strane si uvedomujú, že 750 kilometrov východne od nich zomierajú ľudia.

„V meste je takmer všetko opravené. Na dvoch budovách sme videli vyhorené okná a na niektorých prebiehali stavebné práce. V uliciach pribudli aj vtipné sochy, ktoré akoby naznačujú, že ľudia chcú pokračovať novým životom,“ približuje atmosféru metropoly s vyše dvomi miliónmi obyvateľov.

Pri porovnávaní s návštevou Kyjeva v roku 2013 si na ako prvé spomenie predajne s cukrovinkami: „Prezidenta Porošenka nazývajú aj čokoládový kráľ. Kým kedysi mal v meste jednu predajňu, dnes sú doslova na každom rohu.“ Aj obchody sú podľa nej viac zásobené tovarom. No a kurz ukrajinskej hrivny je oveľa priaznivejší.

Mali aj strach

V posledný deň pobytu zažili krušné chvíle. Pri čakaní v hlavnej hale stanice počuli hlásenie, že bude „vzryv“ – výbuch. „Stanicu evakuovali, nás, našťastie, Natálka odviedla okľukou na perón,“ spomína na rozlúčku s Kyjevom. Ako Levičanka hovorí, hlavne tí, čo boli s deťmi, mali strach. Našťastie k ničomu nedošlo a vlak bol v stanovenom čase vypravený smer Mukačevo, Čop, Čierna nad Tisou, Košice, Bratislava. Po dvoch hodinách cesty vlakom volali jednému ukrajinskému cestujúcemu jeho blízki, že v Mukačeve sú prestrelky. „Na každej stanici po ceste strážili vojaci vlakovú súpravu. Keď sme ráno o piatej prechádzali cez Mukačevo, bolo pokojné. Bola to ale nepríjemná skúsenosť.“ V Čope, kde vagóny prekladali ďalších päť hodín na úzkokoľajnú železnicu, im tentoraz nedovolili vyjsť von.

borsc--pampusiky-k-nemu--salat-suba-s-ry_res.jpg

Tradičná ukrajinská kuchyňa.

Ukrajinskú metropolu navštívila aj Martina Ivanová s celou rodinou. Priznáva, že pred cestou mali trošku strach, ale dostali informácie, že v meste je pokoj.

„Boli sme spokojní, videli sme veľa múzeí. Kyjev je pekné zelené mesto,“ hodnotí. Aj ona si všimla, že v ňom bolo menej turistov a sem-tam videli vojakov. „Napriek tomu sme si pobyt užili a ochutnali sme aj ich domácu kuchyňu,“ dodáva.

Najčítanejšie na My Levice

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 710
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 239
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 542
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 874
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 190
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 026
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 785
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 888
  1. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  2. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  3. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  4. Martin Borecky: Rakovina
  5. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  6. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  7. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  8. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 970
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 620
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 420
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 138
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 431
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 360
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 214
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Levice, Želiezovce a Tlmače - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Levice

Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Na Ladislavovom Dvore vysadia nový sad.

Obyvatelia sa budú starať o stromy a kríky.


TASR
Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


Na ceste I/51 budú mať vodiči obmedzenia.

Vodiči budú mať obmedzenia.


  1. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  2. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  3. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  4. Martin Borecky: Rakovina
  5. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  6. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  7. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  8. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 970
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 620
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 420
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 138
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 431
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 360
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 214
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu